Knihy spod stromčeka


Knihy sú neodmysliteľnou súčasťou našej domácnosti. Je pravda, že väčšina našich kníh súvisí s deťmi a že na tie dospelácke mi veľa času neostáva. Zatiaľ to ale nevadí, pretože ma dievčatá k čítaniu ešte potrebujú a tiež platí, že niektoré detské knihy pohltia aj mňa. Nielen príbehom, ale aj tou láskavosťou, s akou sú mnohé napísané. Niekedy sa mi zdá, že keď rodič číta svojmu dieťaťu, je to psychohygiena aj pre neho samotného. Z toho sveta tvrdej reality je občas fajn zaletieť do sveta detskej fantázie.


Vianoce sú ideálnou príležitosťou na novú zásobu kníh. Ježiško sa tento rok naozaj veľmi snažil a zatiaľ sa nám pozdáva každá, ktorú nám pod stromček zabalil. Časť z kníh je príbehová. K tým sa dostávame pomalšie. Začali sme vytúženou "Pekárňou" - Priateľstvo plné koláčikov 2 od Lindy Chapman, ktorú si tak veľmi želala Tamarka. Myslím, že je to kniha pre o niečo staršie dievčatá kvôli prostrediu, v ktorom sa pohybujú a problémom, ktoré riešia. Dôvodom prečo sa páči Tamarke je asi to samotné pečenie, dobroty, predaj cukroviniek a chleba. Veľa vecí ešte musím vysvetľovať, ale nenechala sa prehovoriť na inú.

 

Vo vianočne kôpke sa objavila aj sada príbehov o permoníkoch z Kremnice a Štiavnice - Kremnickí permoníci a Štiavnickí permoníci, obe od Zuzany BoďovejDva roky po sebe sme letnú dovolenku trávili práve v tejto oblasti, takže motivácia pre tieto knihy bola jasná. Prečítame, uvidíme. Keď sa nám budú páčiť, dokúpime aj tých zo Spiša. Súčasťou knihy je aj pexeso, čo je poriadne plus.


O Jakubovi a čarovnej kolobežke od Zuzany Csontosovej som toho veľa čítala, preto mám aj vysoké očakávania. Od autorky sme už čítali o Víle Jazmínke a škriatkovi Vendelínovi a aj Najmocnejšie kúzlo. Uvidíme, dúfam že sa k nej  dostaneme už čoskoro.

Druhou skupinou kníh spod stromčeka sú knihy viac encyklopedické. Dievčatá si želali knihu o zvieratách, kde by bolo všetko, čo potrebujú. Bolo to celkom náročné zohnať niečo také. Tamarka tak dostala knihu Veľký ilustrovaný atlas zvierat, ktorý je ale zameraný na triedenie zvierat podľa oblastí, kde žijú. Má to svoje výhody i nevýhody. Na jednej strane ponúka celistvý pohľad na faunu v danej oblasti, na druhej strane sa javí, že je tam veľa textu a málo dostatočne veľkých obrázkov. Terezka dostala knihu Živočíchy v kocke, čo je kniha s krásnymi ilustráciami, členená podľa druhu zvierat, takže informácie ponúka o väčšine zvierat, ale nie do úplných detailov. vyzerá to tak, že knihy budeme kombinovať. Sú to ale krásne veľké knihy a asi tým najlepším na trhu pre podmienky našej domácej školičky.
Kniha Tajomný svet noci od Sally Tagholm prišla ako doplnková ku knihe Veľká kniha tmy. Už len pri prvom jej otvorení bolo jasné, že ponúka pohľad na tmu z širokej perspektívy v súvislostiach. Ja sa na ňu teším asi viac ako dievčatá. 
Terezka si želala knihu s okienkami. Prešla som si ich pár a každá, na ktorú som v slovenskom vydaní natrafila bola veľmi podobná nejakej z tých, čo už doma v nejakom formáte máme. preto som siahla po anglickom jazyku a vybrala jej knihu How animals live z edície How it worksTento rok boli zvieratá top želaním. V rovnakej edícií vyšli aj iné zaujímavé kúsky a v mojom wishliste čakajú na vhodnú príležitosť.  How animals live je prepracovaná do najmenších detailov, pútavá vo formáte aj 3D, s okienkami a dokonca sa venuje aj zvieratkám žijúcim v okolí človeka, hmyz nevynímajúc. Listovanie v nej berie dych.


Ježiško neodolal ani zvukovej knihe o vtáčikoch Vtáky našich lesov. Je pravda, že je asi určená pre menšie deti, ale poteší aj veľkáčov. Stručné informácie prepojené s naozaj realistickými zvukmi predsa patria ku každému zvedavému dieťaťu. Tú sme prešli úplne prvú a aj napriek tomu, že tam naozaj nenájdete celú škálu slovenských vtáčikov, našli sa tam aj kúsky., o ktorých sme si s dievčatami doteraz ešte nehovorili.

 


Na záver jedna exkluzivitka. Tamarka rada kreslí. Amatérsky sa snažím ukázať jej aj iné techniky, pracujeme s akvarelom, suchým i olejovým pastelom. Kniha Dům za mlhou od Ester a Milana Starých je geniálnou myšlienkou na dotvorenie si príbehu vlastnými očami. Kniha je ilustrovaná len čiastočne, časť príbehu si deti musia dokresliť samé. Fígeľ je v tom, že nie len tak hocijako, ale technikou tieňovania a prácou s tuhou. Ku knihe je pribalená aj sada ceruziek rôznej tvrdosti, čo bolo pre Tamarku novinkou. Na pozadí snového príbehu musia deti využiť svoju fantáziu. Na stránkach je aj inštrukcia, čo robiť. Na záver knihy je aj popis jednotlivých techník. Kniha ale v žiadnom prípade neurčuje ako presne má ilustrácia vyzerať. Tamarka postupne naberá odvahu knihu si pokresliť. Ja sa už teraz teším, čo vytvorí.

Chvíľku budeme mať od nových kníh "pokoj", taký úvodzovkový, pretože s knihami pracujeme často, vznikajú kvôli nim nápady na témy domácej školičky a sú prostriedkom na čas strávený spolu. Len mi je akosi ľúto, že toho času nie je viac. A tiež sa už teraz jasné, že sa čoskoro na trhu objavia také knihy, ktorým jedna z nás troch neodolá.
Komentáre

Obľúbené príspevky