Prečítané leto 7. týždeň

O zvieratkách


Tento týždeň sme si urobili v predstihu, aby mohli dievčatá spokojne odcestovať k starým rodičom na východ. Rozdelili sme si ho na také dve tematické časti. V jeho úvode sme sa vrátili k predchádzajúcemu týždňu o vode a čítali sme si o zvieratkách v rybníku. V druhej časti sme sa pozreli bližšie na fúzik mačičkám.

Zvieratká v rybníku


Človek by ani nepovedal, koľko života je v takom rybníku alebo jazierku a čo ešte v jeho okolí. Niektoré zvieratká síce vidíme aj inde než pri vode, ale voda je zdrojom ich obživy. Čítali sme si v knihe, ktorú som tu už spomínala Kolobeh života Tajuplný svet vody. Hodili sa nám tri kapitoly a tak sme pretáčali strany hore-dole, aby sme si poriadne pozreli všetky zvieratá. Obrázky sú naozaj veľmi realistické.
Aby sme v tom ale neplávali a mali všetky zvieratká na jednej strane, spravili sme si rybníkový plagát. Na A3 sme si nakreslili rybník alebo jazero podľa knihy a nalepili sme naň, doň, k nemu zvieratá a rastliny ak, aby sme správne zachytili ich vzťah k vodnej ploche. Teda aby nám srnec neplával alebo šťuka nelovila v tráve. Obrázky som stiahla čiernobiele z netu, vytlačila ich tak, aby sme aspoň trochu trafili proporcie. Dievčatá zvieratká, ale aj rastliny potom vyfarbili, dotvorili prostredie a spoločne sme faunu a flóru v okolí riek, jazier a rybníkov u nás popísali.

K tomuto sa výborne hodí kniha Rozprávky v tráve. Sú to krátke príhody o rôznych malých tvoroch, napísané tak, aby vysvetlili, prečo ten chrobáčik alebo slimáčik žije tak, ako žije. Po každom príbehu je krátky text o tom, ako je to naozaj. Veľmi milá malá knižka aj do kabelky, ktorá ale veľa naučí.

Mačkovité šelmy

Pred pár mesiacmi sa k nám pritúlala mačka. Najprv som to brala len ako niečo, čo na dvore rozhodne nechcem. Dievčatá si však adoptovali, poctivo sa starali, nemala som srdce vyháňať ju. Stala sa kompromisom medzi mojim odmietaním akéhokoľvek živého tvora a ich túžbou po zvieratku. Je pravda, že sa dievčatá veľa naučili a ich záujem neopadol ani po pár mesiacoch. Preto sme sa aj v tomto týždni zamerali na mačičky. Nie ale len také tie malé domáce, ale na riadne veľké mačkovité šelmy.Poslednú dobu sa u nás fičí na sérii o Zvieracích záchranároch. Prvou časťou, ktorú sme si prečítali bola tá o Červienke. Dostala nás tak veľmi, že sme si k nej robili aj aktivitu. To si môžete pozrieť tu. Nasledovali ďalšie časti o ovečke, králikovi a mačiatkach. Dievčatám sa páčila aj kniha o Troch mačiatkach tety Mily, aktivitu ku ktorej tiež nájdete v článku na blogu.Téma teda bola jasná. Vytiahli sme naše mini zvieratká a dievčatá hľadali všetko, čo môžeme zaradiť do skupiny mačkovité. Veľa sme ich nemali, ale nejaký ten základ sa našiel. Vzali sme si teda ešte pár encyklopédií a hľadali. Kvôli lepšiemu prehľadu sme si názvy písali na kartičky a keď sme boli hotové, dievčatá kartičky umiestnili na mapu podľa ich výskytu. Krásna srsť zvieratiek nás inšpirovala k ďalšej aktivite - priraďovali sme zvieratko k srsti. Kartičky so vzorkami som mala len také všeobecné, preto som nakoniec vyrobila nové kartičky, zamerané len na mačkovité šelmy. Nájdete ich na konci článku. Na to, aby sme pochopili ako je možné, že tak výrazne sfarbenie tigra je vlastne jeho maskovaním, nám poslúžila kniha Tajemství zvížecího maskování z edície Posviť na to.


Stále to však boli len obrázky. A tak sme vyrazili do zoologickej záhrady. Teda do dvoch. Do tej kontaktnej na Liptove, ale využili sme aj cestu k na východ rodičov aj zvyšné forinty a vybrali sa do krásnej ZOO v Nyiregyhazy. A tam tých mačkovitých šeliem predsa len pár majú. Dokonca sme niečo nové naučili aj nášho tatinka, ktorý si myslel, že najväčšou mačkou na svete je lev. A nie je. Je to tiger, čo bolo možné vidieť na vlastné oči aj v ZOO.Recyklovaním tričiek, z ktorých deti už vyrástli si pre domáceho miláčiky môžete vyrobiť malé hračky. Detičky si zároveň precvičia viazanie uzlov. Stačili nám staré vyhoditeľné tričká a malý plastový krúžok ako je napr. na uzávere fľaše. Nastrihali sme si hrubšie a tenšie pásy tričkoviny, na krúžok viazali na uzlík ti tenšie tesne vedľa seba, hrubšie sme navrstvili a len previazali do uzlíka. Nakoniec sme ešte z väčšieho kusu trička vytvorili takú guľu, vyplnili ju dutým vláknom, previazali a nakreslili tváričku. 


K tomuto týždňu ešte určite odporúčame jednu krásnu knihu, ktorú už ale zoženiete len v knižniciach alebo antikvariáte. volá sa Vtáka poznáš po perí, vlka po kožuchu...alebo o zvieracej móde. Kniha vás prevedie základnými charakteristikami zvieracej módy, porovná vám to s podobnými, ale aj odlišnými tvormi.


Ako som slúbila, na týchto odkazoch by ste mali nájsť kartičky s obrázkami a názvami mačkovitých šeliem, kartičky s charakteristikou mačkovitých šeliem, kartičky s mláďatkami a kartičky so vzorkami kože mačkovitých šeliem. Ak by odkazy nefungovali, napíšte mi, vyriešim to.

Komentáre

  1. dobry den, chcela som si stiahnut karticky s charakteristikou ale su tam len obrazky seliem namiesto toho, viete mi s tym pomoct
    dakujem

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Tu môžete zanechať svoj komentár. Budem sa naň tešiť. Len, prosím, podpíšte sa aspoň krstným menom.

Obľúbené príspevky